- 8.11.2024
Vojáci a vojákyně, zaměstnanci a zaměstnankyně!
Už přes dvacet let si v České republice připínáme na klopy vlčí mák. Tímto symbolem si společně s celým světem připomínáme oběti válek a dalších ozbrojených konfliktů.
Tato tradice vznikla krátce po konci 1. světové války ve Velké Británii, kde se vlčí mák stal symbolem sbírky na pomoc válečným invalidům. Postupně se k této vzpomínce na padlé a válečné veterány přidávali lidé v dalších západních zemích.
U nás si váleční veteráni na tuto pomoc museli počkat až do roku 2001, kdy proběhly první oslavy Dne válečných veteránů. Tehdy směřovala podpora především k druhoválečným veteránům, kteří vzhledem ke svému pokročilému věku vyžadovali speciální péči. Teprve tragická úmrtí českých vojáků v zahraničních operacích v Afghánistánu v roce 2014 vzbudila zájem české veřejnosti také o novodobé válečné veterány.
V průběhu let vznikala celá řada sbírek organizovaných různými spolky a nadacemi. Přestože jejich cíle byly mnohdy ušlechtilé a svou činností pomáhaly k osvětě široké veřejnosti, bohužel ne u všech sbírek vždy výtěžek nakonec putoval na pomoc či podporu válečných veteránů. To se změnilo až se vznikem Vojenského fondu solidarity, který začal systematicky pomáhat vojákům v těžkých životních situacích. Koncem loňského roku jsme navíc statut fondu upravili tak, aby mohl pomáhat i vojákům do pěti let po odchodu z armády a také všem válečným veteránům, nejen těm, co se nacházejí ve služebním poměru. Další změnou bylo rozšíření pomoci i na jejich osoby blízké.
V uplynulém roce jsme rozhodli reagovat na stoupající počet novodobých válečných veteránů a jejich specifické potřeby. Odbor pro válečné veterány a válečné hroby nastavil a spustil zcela nový systém péče. Zřídili jsme Agenturu pro podporu válečných veteránů, která prostřednictvím terénních kontaktních pracovníků pomáhá válečným veteránům po celé republice.
Další významnou podporou je i nově vzniklý dotační podprogram, který pomáhá válečným veteránům prostřednictvím krátkodobých či dlouhodobých zápůjček podpůrných kompenzačních pomůcek, zejména zdravotnického charakteru. Na rok 2025 jsme otevřeli další výzvy. Jedná se o rekvalifikační programy v oblasti pracovník v sociálních službách, pedagogické minimum a přeprava invalidních válečných veteránů a také o občanské poradenství nad rámec zdarma poskytovaných služeb.
Všechny zmíněné změny dokresluje letošní představení nového Vlčího máku České republiky pro naše válečné veterány. Na základě inspirace v zahraničí vytvořil resort obrany originální prvek, který má ambici stát se skutečně národním vlčím mákem. Jak ve své klasické verzi, tak v nově vzniklé verzi digitální.
Vojáci a vojákyně, zaměstnanci a zaměstnankyně! Velice si vážím všech vojáků, kteří obětovali své pohodlí a život pro obranu a bezpečí občanů naší země. Všech, kteří bojovali za naši svobodu nebo byli vysláni do zahraničních operací. Mnozí z nich za to zaplatili životem, nebo se dodnes potýkají s těžkými zdravotními či psychickými následky. Je proto řada na nás jim jejich obětavost vrátit.
Chci Vás proto všechny ujistit a dokázat Vám, že Ministerstvo obrany je tu pro všechny vojáky, kteří se dostanou do složité situace a potřebují naši pomoc a že nejde jen o slova, ale jsou za námi i konkrétní činy. Symbolem Vlčího máku České republiky ve všech jeho variantách tak dáváme válečným veteránům najevo, že jsme na ně nezapomněli a že si vážíme všeho, co pro náš národ a svou vlast vykonali.