- 15.4.2021
V současné složité době, „době Covidové“, je více než jindy potřeba občanů, kteří bez váhání pomohou potřebným. Dvaačtyřicetiletý Pavel Jurkovič pracuje ve firmě Benteler Automotive jako elektrotechnik. Od roku 2004 je příslušníkem jednotky aktivní zálohy u Krajského vojenského velitelství (KVV) Liberec, kde zastával funkce zástupce a následně velitele pěší čety, a stál tedy u zrodu jednotky. V současné době je zařazen na funkci mladšího zdravotnického záchranáře. Jedním z úkolů je provádět výcvik příslušníků roty v oblasti poskytnutí první pomoci a první pomoci v boji. Svoje získané znalosti a dovednosti průběžně doplňuje nejenom formou absolvování vojenských kurzů, například základní a rozšířené první pomoci, ale také formou kurzů v civilu. Je tedy schopen aplikovat aktuální poznatky do praxe.
Nadrotmistr Pavel Jurkovič působí jako dobrovolník v Oblastním spolku Českého červeného kříže Liberec. Již při „první vlně“ pomáhal v Libereckém kraji zejména starším občanům s nákupy, s rozvozem desinfekce a ochranných prostředků dýchacích cest.
„Ve chvíli, kdy jsem viděl vyčerpaný zdravotnický personál, rozhodl jsem se, že se pokusím alespoň trochu pomoci,“ vysvětlil. V rámci projektu mobilních týmů M-72 působí v týmu Českého červeného kříže (ČČK), který vznikl s cílem pomoci zdravotnickému personálu v nemocnicích. Tým koordinuje oblastní spolek ČČK Liberec a jeho činnost spočívá v 72-hodinových směnách, kdy čtyři členové týmu zabezpečují pokrytí tří denních a tří nočních směn. V liberecké nemocnici působí na covidovém oddělení a hlavní náplní jeho práce je polohování pacientů, měření teploty, měření tlaku či stlaní postelí. „Za hlavní nepovažuji pouze tyto činnosti, ale zejména komunikaci s pacienty, hlavně s babičkami a dědečky, kteří jsou zde sami a obávají se o svůj osud,“ uvedl Jurkovič.
„Jsem velice rád, že mám v jednotce příslušníka, jako je nadrotmistr Jurkovič, protože takových lidí si velice vážím a dělají dobré jméno nejen jednotce nesoucí čestný název Rota aktivní zálohy KVV Liberec plukovníka Čestmíra Šikoly, československého vojáka a účastníka výsadku Clay, ale také Armádě České republiky,“ ocenil ředitel KVV Liberec plukovník gšt. Miroslav Brázda.
„Práce je nejen fyzicky, ale hlavně psychicky a emočně náročná, ale pomoc jiným beru jako svoji morální povinnost a projev solidarity s těmi, kteří to potřebují“, zdůraznil na závěr nadrotmistr Pavel Jurkovič. Zároveň vyzval ostatní, aby nepodceňovali tuto nemoc a pomohli alespoň dodržováním daných opatření.
Autor: kpt. Lukáš Rác
Foto: z archívu rtm. Jurkoviče